Pre par godina je pronađena najstarija evropska mamutica – Vika (nazvana po Viminaciumu), nedavno je pronađen i Nosko, a ovih dana, jaka kiša je otkopala još pet kostura mamuta na prostoru površinskog kopa uglja Drmno kod Kostolca.
Da li je moguće da se radi o prvom “groblju mamuta” na svetu?
Prostor površinskog kopa uglja Drmno u Kostolcu zabelelo se od kostiju. Zapanjeni arheolozi s Viminacijuma utvrdili su da je reč o delovima skeleta mamuta, koje je prilikom kopanja oštetio rudarski bager.
Ali, bujice vode posle jake kiše u ponedeljak, koja je sprala blato niz liticu kopa otkrile su ostatke još pet praistorijskih rođaka slona. Uz skelet Vike, koji je pronađen ovde 2009. godine, te onaj džinovski otkriven pre neki dan, ovo je zasad čak sedam fosila nađenih u Viminacijumu.
– Ovako nešto još nije viđeno u arheologiji. Na rastojanju od samo nekoliko stotina metara pronašli smo ukupno sedam skeleta mamuta – kaže prof. dr Miomir Korać, direktor arheološkog projekta Viminacijum.
– Na samo tri hektara površine mi do sada imamo nezabeleženu pojavu ostataka mamuta, ali očekujemo da će ih biti još. Ovo je senzacija svetskih razmera i da bismo mogli da istražujemo ovo, najverovatnije, prvo otkriveno groblje mamuta u svetu, svi rudarski radovi su zahvaljujući dobroj volji EPS već zaustavljeni.
Pročitajte ceo tekst na Trojka.rs
Foto: RTS
Leave a Reply